Return to Prevence

Prázdniny jsou v plném proudu, neztrácejme kontrolu nad dětmi ani nad sebou

Ani v těchto prázdninových dnech bychom neměli nechat děti bez dozoru. Neměli bychom zapomínat na to, že děti rády napodobují jednání dospělých. Stačí několik vteřin nepozornosti a zápalky či cigarety v rukou dětí mohou způsobit tragédii.

Ani v těchto prázdninových dnech bychom neměli nechat děti bez dozoru. Neměli bychom zapomínat na to, že děti rády napodobují jednání dospělých. Stačí několik vteřin nepozornosti a zápalky či cigarety v rukou dětí mohou způsobit tragédii. Rodiče nebo babičky a dědečkové by měli vědět s čím si jejich vnučka nebo vnuk hraje. Důležité je upozornit i na nebezpečí při používání elektrických spotřebičů jako takových. Neopatrnost při zacházení s nimi bohužel nevymizela. Přibývá počet požárů zaviněných elektrospotřebiči, přesněji řečeno, jejich nesprávným používáním. Nenechávat hrát si děti s knoflíky sporáků, aby nedošlo k jejich zapnutí. V blízkosti nemít hořlavé materiály. Pozor bychom měli dávat i na plynové spotřebiče. Plyny se velmi dobře mísí se vzduchem. Nevinné dětské otočení knoflíkem u plynového sporáku pak může způsobit doslova zkázu. V prostředí, kde dosáhne množství plynu kritické koncentrace, může být příčinou výbuchu plynu a následného požáru i obyčejný domovní zvonek, cigareta nebo škrtnutí zápalky. Nemusí to být hned výbuch, ale lékaři by mohli uvést mnoho případů otrav plynem.

Zejména neposedné děti patří mezi rizikové skupiny, a to především během prázdnin, kdy využívají větších možností, jak se vyhnout dozoru dospělých a baví se i nejrůznějšími nebezpečnými aktivitami. Například chlapci se snaží před svými kamarády vytáhnout a lezou po skalách nebo do jeskyní a různých štol. Přeceňují své schopnosti v neznámém terénu, a když tyto případy neskončí smrtelným úrazem, mohou mluvit o mimořádném štěstí. V takovýchto případech záchrana života mnohdy závisí na rychlém zásahu jednotek požární ochrany a dalších složek integrovaného záchranného systému.

V letním období nesmíme opomenout ani nebezpečí, která nás mohou ohrozit při koupání nebo sjíždění vodních toků. Pozor na noční koupání, při němž můžete ztratit orientaci, skákání do vody, kde nevíte, jak je hluboká, neměli bychom ani přeceňovat své plavecké schopnosti.
V letním období míříme na výlety do přírody a pamatovat bychom měli na to, že kouření a rozdělávání ohňů je v lesích zakázáno, zvláště za suchého a teplého počasí, platí tento požadavek i v polích, na loukách, a všude tam, kde by mohlo takové počínání skončit požárem. Odhozený nedopalek cigarety je jedním ze spolehlivých iniciátorů vzniku požáru, a to zejména za mimořádně suchého počasí.
To samé platí i o táboráku. Při zakládání táboráků bychom neměli zapomínat na právní předpisy, které upravují možnosti rozdělávání otevřených ohňů v přírodě. Táboráky je možné zakládat pouze v prostorech vyhrazených tábořišť na zvláště určených místech. V místě, kde jsme tábořili, nikdy neopomeneme před odchodem oheň uhasit a zasypat jej hlínou. Doutnající zbytky mohou způsobit požár. Dodržováním všech pravidel požární prevence a přizpůsobením jednání vnějším podmínkám zabráníte vzniku požáru.
Stejně jako v případě otevřeného ohně, i při grilování na zahradě bychom si měli dát pozor na vhodné umístění grilu, aby odletující jiskry nezapálily okolí. Poměrně rozšířeným nešvarem pak je grilování na balkóně. V grilu bychom měli použít jen k tomu určené palivo (určitě ne odpady, benzín apod.). Gril musí být stabilní, při jeho převržení totiž hrozí popálení.

V letním období přibývá vážných úrazů na motocyklech, ale i nehod na silnicích. Většinou mladí a nezkušení řidiči usedají za volant rychlých vozidel a chtějí se předvést před dívkami. Nemají ale dostatek zkušeností a ve velké rychlosti už vozidlo nebo motocykl nezvládnou. Následky jsou pak často tragické.
Zdroj: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje

1 ping

  1. 2thessaly

Comments have been disabled.