Return to Prevence

Aby se Vánoce nestaly smutnými

Několik rad k bezpečnému strávení zimního a svátečního období

Opět je tu čas vánočních svátků. Přáním nás všech je, aby vánoční svátky a poslední den v roce, byly klidné a strávené v pohodě. Proto je tu několik rad od hasičů.

Nastala zima a topná sezóna je v plném proudu. Při používání topidel je dobré dát si pozor na jejich správnou instalaci a údržbu. „Pokud ještě topíte v kamnech na pevná paliva, odkládejte popel do popelnic nebo jiných kovových nádob. Zajistěte si vymetení sazí v komíně a jejich vybrání. Pokud máte plynové vytápění, překontrolujte si, zda máte platné revize na plynových spotřebičích a zda správně fungují,“ uvádí Bc. Pavel Nejtek, vedoucí kontrolní činnosti HZS Pardubického kraje. Při instalaci nového tepelného spotřebiče věnujeme náležitou pozornost dodržení bezpečných vzdáleností od hořlavých materiálů.
Začal i čas adventu a mnoho z nás si večer zpříjemní zapálením svíčky na adventním věnci. Důležitý je výběr věnce a svíček. Pokud svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste nikdy neopustili byt či dům, dokud svíčky nedohoří.

Nešťastně skončila vánoční procházka na Štědrý den v roce 2003 pro uživatelku jednoho bytu ve Vysokém Mýtě. „Žena odešla na procházku a zapomněla na stole v kuchyni adventní věnec se zapálenou svíčkou. Díky duchapřítomnosti sousedů v panelovém domě a včasnému zásahu hasičů vznikla škoda pouze ve výši deset tisíc korun,“ říká o případu npor. Jaroslav Kubíček, vyšetřovatel hasičů v Ústí nad Orlicí a dodává, že požáry adventních věnců jsou poměrně časté a hasiči se s těmito případy setkávají každý rok. „Rizikovou skupinou jsou v tomto případě zejména starší lidé, kteří jsou zvyklí na klasické svíčky, neboť s nástupem elektrických žárovek se četnost takovýchto událostí snížila,“ doplňuje Jaroslav Kubíček.
To samozřejmě platí i pro vánoční stromky. Někdo má rád klasické svíčky na stromečku, případně prskavky. Jedná se o otevřený oheň a vznícení jehličí či záclony je otázkou okamžiku a neštěstí je hotové. Tam, kde se používají elektrické svíčky, vám radíme, kupovat raději značkové výrobky, budete mít větší jistotu, že nedojde k požáru od elektrické instalace.
Čeká nás také bujaré vítání roku 2007. Co by to ale bylo za oslavu bez petard a rachejtlí. Zábavnou pyrotechniku skladujeme tak, aby nebyla v dosahu dětí a na místech, kde nemůže dojít k její iniciaci. Pyrotechniku odpalujeme dle návodu venku, ne v bytě. Volíme především volné prostranství, aby nemohla rachejtle zalétnout na střechu nebo oknem do objektů, kde by způsobila požár. Pokud chcete mít větší ohňostroj, svěřte jeho uspořádání odborníkům.

1 ping

  1. 3undertaker

Comments have been disabled.