Požár RD Borkovany

25. prosince – 23:43 vyhlášen KOPIS požár rodinného domu v Borkovanech
(okr. Břeclav) – jednalo se o požár nízkopodlažního rodinného domku
v řadové zástavbě v obci Borkovany
23:50 výjezd DA Avia 30 s osádkou 1+6 ( Kohoutek Petr, Riedl Zdeněk,
Husák Petr, Dostál Zdeněk, Novotný Pavel, Žáček Lukáš a
Putna Tobiáš )

objekt-z-dalky-300x225

 

Naše jednotka se ihned po příjezdu na místo nahlásila veliteli zásahu. Bylo patrno, že se jedná o plně rozvinutý požár přízemního rodinného domku v řadové zástavbě. Požár vznikl pravděpodobně v přilehlé stodole a odtud se rozšířil po dřevěné střešní konstrukci na celou střechu domu. Tímto požárem byly ohroženy i přilehlé sousedící budovy. Proto bylo povoláno značné množství posil.

chlapci-si-makli-300x225

V době našeho příjezdu na místo zásahu byl již požár jednotkami lokalizován a bezprostředně nehrozilo jeho rozšíření. Naše jednotka byla povolána do zálohy, protože máme ve svých řadách řádně proškolené hasiče – nositele dýchací techniky. Prostor, kde hasiči zasahovali byl značně zakouřen, proto bylo nutné zasahovat v dýchací technice, aby tak bylo chráněno především zdraví hasičů. Naše mužstvo se plně účastnilo likvidačních prací po lokalizaci požáru. Ze zasaženého domu pomáhali vynášet nábytek, elektroniku, oblečení aj., dále se účastnili na rozebírání střešní krytiny a celé ohořelé konstrukce střechy a dohašování lokálních ohnisek požáru.

likvidace-str-krytiny-300x225

Nutno podotknout, že mezi sousedy zde vládla velká solidarita, jak se říká : v nouzi poznáš přítele. Vynášené věci se skladovali v garáži jednoho ze sousedů, elektronika a šatstvo v uvolněné místnosti dalšího z místních spoluobčanů, zasa-hující hasiči byli místními zásobováni teplým čajem…
Po ukončených likvidačních pracích a dohašení všech lokálních ohnisek požáru velitel zásahu ze stanice Hustopeče zkontroloval požářiště a rozhodl o ukončení zásahu. Naše jednotka mu odevzdala zprávu o zásahu a byla odeslána zpět na domovskou základnu.

lukas-300x225

02:23 návrat jednotky na základnu, úklid použité výstroje, vypsání jízdního
výkazu, akceschopnost jednotky nahlášena na Kopis.

Zápis vypracoval jednatel SDH Moutnice
Zdeněk Riedl.