1.-4. dubna 2007

21:46  vyhlášen KOPIS požár velkoskladu briket v Újezdě u Brna

21:51  výjezd T148 CAS 32 s osádkou 1+3 (Matula Mojmír, Dostál Zd., Dohnálek Jiří ml., Žáček L.)

Během pár minut dochází na rozkaz z KOPIS k výjezdu i našeho druhého zásahového vozidla .

21:55  vyjíždí DA Avia s osádkou 1+5 (Putna T., Formánek R., Riedl Z., Čermák Jiří ml., Oprchal Pavel, Husák Petr)

Již při příjezdu na místo zásahu bylo patrno, že půjde o velmi komplikovaný zásah. A to jak vzhledem k velikosti objektu ve kterém bylo uskladněno velké množství palivových briket z uhlí i lisovaného odpadního materiálu, tak i vzhledem k velmi silně zakouřenému prostředí, které bylo takřka nedýchatelné.
pri-prijezdu-byla-minimalni-viditelnost-300x225
Ihned po příjezdu na místo zásahu se naše jednotky prostřednictvím svého velitele nahlásili veliteli zásahu. Ten jim vydal patřičné rozkazy, kterých se jali ihned a bezodkladně plnit. Naše T 148 CAS 32 byla určena k doplňování vody pro CAS 32 SDH Žatčany. Členové jednotky, kteří jsou vyškoleni jako nositelé dýchací techniky byly velitelem zásahu určeni do prostoru k bočnímu vchodu do objektu skladu, kde se měli pokusit za pomocí dýchací techniky a s pomocí lopat a jiného nářadí vynosit, či vyházet materiál, který bránil hasičům v přístupu k zatím nezjištěnému ohnisku požáru a tudíž možnosti uhasit požár ještě v zárodku.
bylo-treba-zasahovat-v-dychaci-technice-300x225
 Samozřejmě veškeré tyto záchranné práce byly prováděny za podpory rozvinutých bojových „C“ proudů, které neustále stříkaly vodu do prostoru odkud bylo tušit plameny. Další skupina asistovala u hlavního vchodu do skladu. Zde pomáhali při pokusu o vyvážení zabalených palet za pomocí vysokozdvižného vozíku.
Leč bohužel všechny tyto pokusy o lokalizaci požáru se ukázaly i po několika hodinách bezvýsledné. Při nedodržení, či lépe řečeno při porušení všech bezpečnostních a požárních předpisů nebylo v lidských silách požár lokalizovat a plameny začaly ohrožovat i zasahující hasiče.
zacina-se-bortit-strecha-300x225
 Při neustálém monitorování budovy samotné byly zjištěny velké pukliny na plášti a z důvodu nebezpečí zřícení části střechy a nosných zdí vydal velitel zásahu rozkaz k okamžitému přerušení záchranných prací a stažení všech hasičů do bezpečné vzdálenosti od budovy.
je-treba-dat-pozor-aby-se-pozar-nerozridil-300x225
 Po několika málo minutách se objevily plameny v plné síle již i na střeše budovy a požár tak zachvátil skoro celý objekt. V tomto okamžiku přehodnotil velitel zásahu celou nastalou situaci a rozhodl se vyhlásit III. nejvyšší stupeň požárního poplachu. Na místo zásahu byly povolány veškeré možné síly – především však výšková technika bez jejíž pomoci nebylo myslitelné požár dostat pod kontrolu.
Na místo zásahu se sjížděly jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů z blízkého i dalekého okolí. Některé jednotky byly odeslány do Sokolnic k rybníku, kde měly za úkol zřídit čerpací stanoviště. Ostatní jednotky, včetně naší, byly určeny pro kyvadlovou dopravu vody na místo zásahu.
Teprve až s rozedněním bylo vidět jak obrovské škody doposud tento požár napáchal a také, že tento zásah bude rozhodně trvat ještě několik dní.
celkova-destrukce-objektu-300x225 hala-uz-bez-stropu-300x225 pohled-zezadu-300x225 prvni-rani-pohled-300x225
 Požár se podařilo lokalizovat zhruba v 8:44 hod. V tuto dobu již na místě zásahu zůstala z naší jednotky pouze T148 CAS 32 s osádkou 1+1 ( Riedl, Matula), která neustále navážela vodu na požářiště. Ostatní členové naší jednotky byly velitelem zásahu odesláni na domovskou základnu.
Ráno bylo na místě zásahu zřízeno velitelské stanoviště, k zásahu byl povolán i vojenský tým 155. záchranného praporu z Bučovic s těžkou voj. technikou. Po ranním prostřídání směn a poradě velitelského štábu na místě zásahu byla naše jednotka s CAS 32 zhruba v 7:45 hod. odeslána na základnu. Další postup při likvidaci a dohašování požáru, vyvážení sutin,  prohořívajících briket a pilin bude pravidelně monitorován a vyhodnocován štábem, který bude až do ukončení zásahu na místě a dle jeho rozhodnutí a vydaných rozkazů budou veškeré záchranné práce koordinovány s jednotlivými veliteli jednotek SDH pomocí mobilních telef. sítí. Tato situace vyžadovala i od velitele a všech jednotlivých členů naší jednotky neustálou bojovou akceschopnost a připravenost k okamžitému výjezdu, pokud k tomu budeme vyzváni.
08:10 návrat DA Avia s osádkou 1+7 na základnu. Jednotka svůj příjezd nahlásila na operační středisko. Doplnila vozidlo potřebným materiálem vzhledem k již známým okolnostem.

10:20 návrat T 148 CAS 32 s osádkou 1+1 na základnu.

Družstvo doplnilo vozidlo suchými hadicemi, dotankovalo naftu a doplnilo cisternu vodou .Rovněž tato jednotka svůj příjezd ohlásila na operační středisko.

2. dubna – 3. dubna

likvidace následků požáru briket v Újezdě u Brna

velitel jednotky byl velitelským štábem požádán o výjezd naši jednotky,aby asistovala při vyklízení sutin, likvidaci a dohašování lokálních ohnisek, při střežení požářiště přes noc a pro kyvadlovou dopravu vody na místo zásahu.
bocni-strana-300x225
19:00  výjezd T 148 CAS 32 s osádkou 1+2 (Oprchal Pavel, Havránek V., Dohnálek Ct.)
23:45 výjezd DA Avia s osádkou 1+2 (Matula M., Gargula Josef ml., Urban s.) – střídání první jednotky
00:35 návrat DA Avia na základnu s prostřídanou jednotkou
08:15 návrat T 148 CAS 32 na základnu, nahlášeno na KOPIS

3. dubna – 4. dubna

likvidace následků požáru briket v Újezdě u Brna

velitel jednotky byl opětovně velitelským štábem požádán o výjezd naši  jednotky. Jednotka opětovně asistovala při vyklízení sutin, likvidaci a dohašování lokálních  ohnisek, při střežení požářiště přes noc a zřídilo kyvadlovou dopravu vody na místo zásahu.
19:00  výjezd T 148 CAS 32 s osádkou 1+1 (Oprchal Petr, Husák Vít ml.)
23:30 výjezd DA Avia s osádkou 1+1 (Formánek R., Husák Petr) – střídání první jednotky
smutno-nam-nebylo-300x225
00:30 návrat DA Avia na základnu s prostřídanou jednotkou
06:50 návrat T 148 CAS 32 na základnu, nahlášeno na KOPIS

4. dubna

likvidace následků požáru briket v Újezdě u Brna

velitel jednotky vyslal na výzvu velitelského štábu naši jednotku, aby zřídila čerpací stanoviště pro kyvadlovou dopravu vody na požářiště   v Sokolnicích u rybníka
07:00 výjezd DA Avia s osádkou 1+1 (Putna T., Riedl Z.)
po příjezdu na místo zásahu se jednotka nahlásila veliteli zásahu a ten ji odeslal do Sokolnic k rybníku. Jednotka zde za pomocí PS 12 zřídila čerpací stanoviště a doplňovala vodou přijíždějící hasičské cisterny spolu s kolegy hasiči z SDH Těšany.
10-300x225 cerpaci-stanoviste-u-blizkeho-rybnika-300x225